Iptv Nedir? ve IPTV nasıl kullanılır?

iptv nedir

Basit ve anlaşılabilir bir şekilde iptv nedir veya bu sistem nasıl kullanılır bunu açıklıyoruz. IP TV terimi kullanılırsa, genellikle İnternet ve televizyon sistemleriyle alakalıdır. IPTV nedir en önemlisi evde iptv nasıl kullanılır bunları tüm detaylarıyla beraber anlatacağız. Tabi ki, çok basit ve anlaşılabilir açıkladık.

iptv nedir
  • IPTV kelimesi açılımı Internet Protocol Television anlamına gelmektedir. Türkçe açılımı ise İnternet Protokolü Televizyonu anlamına gelir. Bu, internet üzerinden televizyon yayınlamanın bir yoludur.
  • Evde televizyon izlemek istiyorsanız bilgisayar, akıllı telefon, box, uydu alıcısı ve IPTV ile yapabilirsiniz. TV sinyalini iletmek için IPTV İnternet kullanır.
  • İnternet çağında, İnternet üzerinden daha fazla veri gönderiliyor. IPTV sistemine ek olarak, birçok hane, telefon aramaların İnternet üzerinden yapıyor. Artık telefon hattı üzerinden sabit şebekeye gönderildiği IP telefonunu da kullanır.

Iptv nasıl çalışır?

IPTV dijital kablo TV ile karşılaştırılabilir. Yine, özel bir alıcı – üstü kutu ( alıcı ) ve istenen sağlayıcı ile bir sözleşme gereklidir. Temel fark, iletim yolunun ayrı bir kablo ağı değil, iptv mevcut İnternet altyapısı olmasıdır. Yerel olarak mevcut ADSL, DSL, VDSL veya Fiber optik bağlantılar gibi.

Kısaltması IPTV olarak bilinen ama açılımı “İnternet Protokolü Televizyonu” yada ‘Internet Protocol Television‘, olduğu kadar çevrilmiş. Film ve televizyon programları bu şekilde bir dijital veri ağı üzerinden iletilir. Tanımlama, İnternet üzerinden telefonla iletişim kurduğunda, VOIP, İnternet Protokolü (IP) kullanıldığını göstermektedir.

IPTV bazen çağrıldığı gibi “internet üzerinden tv“, yeni nesil TV’nin izinden gitmeye hazırlanıyor. Teknolojinin yeni bir televizyon çağında kullanılma potansiyeli var. Aslında, yeni bir TV çağını haklı olarak ilan eden fırsatlar açıldı. Ayrıca, yıllarca internet ve televizyonun birleşmesi için genel olarak bir eğilim var. Bu arada, hemen hemen her yeni düz ekran TV internet uyumlu: “Smart TV” anahtar kelimesi.

IPTV nasıl kullanılır?

Aşağıdaki şema, tipik bir IPTV hanesindeki cihaz kurulumunu göstermektedir. Telefon jakına, kablosuz yönlendirici modem internet kablosu ile bağlanır. Bir ayırma sadece nadir durumlarda gereklidir. Tüm sağlayıcılar için (Telekom dahil) artık salt IP telefona (All-IP) güveniyor. TV, telefon ve bilgisayar aşağıda belirtildiği gibi (V) DSL yönlendirici modeme bağlanır. Bilgisayarların, tabletlerin vb. Bağlantıları, WLAN üzerinden de kablosuz olarak kullanılabilir. İnternet erişimi ve telefonun neden listelendiğini merak ediyorsanız, aşağıdaki bölümü okumanızı öneririz.

Gerçek “IPTV”, bir ADSL, DSL, FİBER veya VDSL geniş bant bağlantısıyla gerçekleştirilen bir tür İnternet olan her yerde televizyon izlemek anlamına gelmektedir.

iptv nasıl çalışır

Bu nedenle, üç Alman iptv server sağlayıcısından birinde uygun bir komple pakete ihtiyacınız var . “A” sağlayıcı ve “B” sağlayıcısı olan DSL ile ayrı IPTV rezervasyonu yapmak mümkün değildir. Pratik olarak, İnternet erişimi, TV ve telefon için tüm temel ücretler teklifler kapsamındadır. Dahil olan genellikle bir Telefon. Bu, sabit bir ücret karşılığında Türkiye sabit ağına sınırsız çağrı yapılmasına izin verir. Böyle üç şey dahil paketleri de denir Hepsi bir arada. Bu bir sağlayıcı ve tek fiyat anlamına gelir.

Avantaj: Bireysel uydu sistemleri aksine, genellikle ekonomik avantajlardan yararlanırsınız ve sözleşme kargaşasından kurtulur daha fazla kanala sahip olursunuz.

Iptv server nedir?

Türkiye’de IPTV’nin 16 yıldan fazla süredir kullanılmasından sonra teklifler yavaş yavaş olgunlaşıyor. Müşterilerin sayısıyla ölçülen ip tv Türkiye’de çok fazla talep görüyor ve bu sayı her geçen gün artıyor. Sonuçta, 2021’nın sonlarına gelindiğinde, 10 milyondan fazla tüketici IPTV SERVER televizyon izlemek için kullanılıyor. En önemlisi kullanım sayısı her geçen gün yükselmeye devam ediyor.

Iptv Nedir? ve IPTV nasıl kullanılır?

Iptv Nedir? ve IPTV nasıl kullanılır?” hakkında 3 yorum

  1. Bu iptv server ne işe yarıyor diye hep merak ederdim güzel ve anlaşılır bir makale olmuş sağolun.

  2. Arkadaşlarım hep iptv konuşuyorlardı ve bende merak ediyordum. Sayenizde öğrendim teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir